Hea teada
-
Mida teha sõiduki müügi korral
Sõiduki müügi korral läheb liikluskindlustuse leping automaatselt üle uuele omanikule või vastutavale kasutajale. Üleminek toimub hetkel, kui liiklusregistris tehakse vastav kanne, ehk siis ARKis müügi vormistamise ajal. Sõiduk võib olla auto, mootorratas, buss.
Uuele omanikule või kasutajale lähevad üle kõik lepingust tulenevad õigused ja kohustused, sh kohustus tasuda kindlustusmakse. See ei sõltu sellest, kas eelmine kindlustusvõtja oli kindlustuskohustusega või muu isik.
Peale müüki, kui omanik või vastutav kasutaja on liiklusregistris muutunud, siis on leping üle läinud ja eelmisel kindlustusvõtjal ei ole selle lepinguga seoses enam õigusi.
-
Käitumine kahjujuhtumi korral
- Esimese asjana taga alati ohutus inimestele. Kui toimunud juhtumiga kaasnes vigastusi inimestele, siis teata juhtumist kohe päästeametile ja tegutse sealt saadud juhiste järgi.
- Vargusest, vandalismist või röövimisest teate esimese asjana teatada politseile ja tegutse sealt saadud juhiste järgi.
- Jäta meelde või veel parem, märgi üles ja pildista võimalikult palju õnnetuse asjaolusid – teise osalise sõiduki reg nr, õnnetuskoha aadress, tunnistajate andmed jne.
- Tee kõik mõistlik endast olenev, et tekkinud kahju suuremaks ei läheks – katkine aken kata kilega, liikumisvõimetu auto toimeta turvalisse kohta (remonditöökotta, parklasse, koju).
- Teata kahjust esimesel võimalusel kindlustusele.
Liiklusõnnetuse korral helista meie klienditeeninduse telefonile ning sulle antakse esmased juhised, mida ja kuidas oleks kõige parem edasi teha.
Mõned üldised juhised:
-
Kontaktandmete muutumine
Kui sul on vahetunud telefoninumber, elukoha aadress või e-posti aadress, siis selle muutmiseks võta ühendust PZU klienditeeninduse numbril 622 4599 või saada e-kiri aadressile info[ät]pzu.ee
-
Liikluskindlustuse kehtivuse kontrollimine
Eestis registreeritakse kõik liikluskindlustuse lepingud Eesti Liikluskindlustuse Fondi juures. Kui oled sõlminud lepingu e-poes ja sinuni ei ole jõudnud lepinguga seonduvad dokumendid, siis saad sõiduki liikluskindlustuse kehtivust kontrollida siit.
-
Informatsioon seose Ühendkuningriigi lahkumisega Euroopa Liidust (Brexit)
- Eesti sõidukiga Ühendkuningriiki reisides tuleb kaasa võtta roheline kaart.
- Ühendkuningriigi sõidukile võib sõlmida piirikindlustuse lepingut, mille pakkujaks on Liikluskindlustuse Fond.
- Ühendkuningriigi sõiduki Eestisse sisenemiseks peab sõiduki suhtes olema kehtiv roheline kaart või piirikindlustuse leping. Kindlustuslepingu olemasolu kontrollib politseiametnik või abipolitseinik (liikluskindlustuse seadus § 80 lg 1), kindlustuseta sõidukit riiki ei lubata (§ 80 lg 2).
- Ühendkuningriigi sõiduki suhtes ei tohi sõlmida tarnes sõiduki lepingu (liikluskindlustuse seadus §14 lg 4).
- Kui Eestis põhjustatakse kahju Ühendkuningriigi sõidukiga, siis saab kannatanu igal juhul hüvitise. Hüvitise maksab kahju põhjustanud Ühendkuningriigi sõiduki kindlustusandja korrespondent Eestis või LKF (kui korrespondenti ei ole määratud või kui sõidukil ei olnud liikluskindlustust).
- Kui Eesti inimene saab kannatada Ühendkuningriigis toimunud liiklusõnnetuses, mille põhjustas Ühendkuningriigi sõiduk, siis saab kannatanu üldjuhul nõuda kahju hüvitamist üksnes Ühendkuningriigis ja inglise keeles.
- Kui Eesti inimene saab kannatada muus Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriigis toimunud liiklusõnnetuses, mis põhjustati Ühendkuningriigi sõidukiga, siis saab kahju hüvitamist nõuda üksnes kahju toimumiskoha riigi rohelise kaardi büroolt.
Liikluskindlustuse lepinguga seotud asjaolud alates 1. jaanuarist 2021
Liikluskindlustuse kahjuga seotud asjaolud alates 1. jaanuarist 2021
PZU on AB "Lietuvos draudimas" Eesti filiaali kaubamärk Eestis. AB "Lietuvos draudimas" on Leedu kahjukindlustusselts, mis kuulub rahvusvahelisse PZU kontserni. Enne kindlustuslepingu sõlmimist tutvuge tingimustega ja vajadusel küsige lisainfot telefonil +372 622 4599.