PZU korruptsioonivastane programm
Üldsätted
1. AB „Lietuvos draudimas“ (edaspidi – Ettevõte, sh selle Eesti filiaal) korruptsioonivastase programmi (edaspidi programm) eesmärk on edendada Ettevõtte mainet läbi peamiste käitumisstandardite kehtestamise selleks, et ennetada korruptsiooni ohtu.
2. Muu hulgas Ettevõtte volitatud esindajad (sh kindlustusagendid) ning äripartnerid kohustuvad oma tegevuses järgima programmis sätestatud põhimõtteid.
Mõisted
1. Programmis kasutatavatel terminitel ja lühenditel on järgmine tähendus:
1.1 korruptsioonitegurid – olukorrad, mis soodustavad või võivad soodustada korruptiivset käitumist tekitavat keskkonda;
1.2 ergutus – korruptsiooni vorm, mis hõlmab väikesi ja mitteametlikke makseid või muud liiki hüvesid, et saavutada sellise rutiinse tegevuse kiirem sooritamine, mida ergutuse andjal on õigus saada;
1.3 korruptsioon – otsene või kaudne mis tahes sobimatu materiaalse või isikliku hüve nõudmine, vastuvõtmine, andmine või lubamine vastutasuks tegevuse või tegevusetuse eest, kui seda tehakse seoses Ettevõttes täidetavate ülesannetega;
1.4 materiaalne hüve – materiaalset laadi hüve, mida töötaja annab või saab seoses oma ametikoha või ülesannetega ning millest on maha arvatud tema palk ja muud hüved, mis on seotud vastava ülesande täitmisega, samuti tavapäraselt antud suveniirid, mis ei kuulu füüsilise isiku tulumaksuga maksustamisele;
1.5 isiklik hüve – mittemateriaalne hüve, mis suurendab töötaja, tema sugulaste või isikute või organisatsioonide – kellega ta teeb tihedat koostööd või kellega ta on teinud tihedat koostööd tööalaselt, äriliselt või isiklikult – positsiooni;
1.6 altkäemaks – korruptsiooni vorm, mis seisneb mis tahes järgneva andmises või vastuvõtmises:
a) kingitus, laen, makse, auhind;
b) muu materiaalne hüve;
c) muu isiklik hüve
– teisele isikule või teiselt isikult stiimulina ebaausa või ebaseadusliku tegevuse või usalduse rikkumise eest Ettevõtte ülesannete täitmise käigus.
1.7 sugulane – eelkõige abikaasa, üleneja või alaneja sugulane, õde-vend, sugulane abielu kaudu samas liinis või samas astmes, lapsendatud isik ja tema abikaasa ning partner;
1.8 äripartner – füüsiline isik, juriidiline isik või juriidilise isiku staatuseta organisatsiooniline üksus, kellega Ettevõttel on ärisuhe, mis põhineb eelkõige kaupade tarnimisel või teenuste osutamisel, välja arvatud teenused, mida Ettevõte osutab kindlustustegevuse raames.
Korruptsioonivastased eeskirjad, sanktsioonid
1. Korruptsioon on tegevus, mis võib olla tsiviil- või kriminaalkorras karistatav. Ettevõte, tema volitatud esindajad (sh kindlustusagendid) ja äripartnerid tegutsevad ausalt ja kooskõlas seadusandlusega ning võideldes igasuguse korruptsiooni vastu.
2. Äritegevusega seotud kohustuste täitmisel tuleb käituda eetiliselt ja seaduslikult, ilma korruptiivsete tegude toime panemiseta (eelkõige mitte tehes otsuseid korruptiivsetest tavadest lähtuvalt) ning vältides tegureid, mis suurendavad korruptsiooniriski.
3. Keelatud on pakkuda, lubada, anda või nõuda materiaalset või isiklikku hüve, et manipuleerida menetluses oleva otsusega, eelkõige sellega seoses:
a) kasutada ergutavaid makseid;
b) töötajate töölevõtmisel või edutamisel kedagi eelistada;
c) kasutada võltsitud, moonutatud või manipuleeritud dokumente, teha ebaõigeid (ebausaldusväärseid või eksitavaid) kandeid raamatupidamisdokumentides;
d) teha ettepanekut maksta või nõustuda maksma äripartneritele või klientidele muid summasid peale lepingu alusel lubatud summade;
e) pakkuda materiaalset või isiklikku hüve ametiisikutele, äripartnerite töötajatele, nende pereliikmetele või sugulastele.
Korruptsiooniriski juhtimine
1. Korruptsiooniriski jälgitakse ning juhitakse järgmiste tegevuste kaudu:
1.1 selgete reeglite loomine töötajate värbamiseks, edutamiseks ja tasustamiseks;
1.2 tööülesannete ja volituste läbipaistev jaotus töötajate ametijuhendites;
1.3 üksikasjalikud sise-eeskirjad kingituste ja hüvede vastuvõtmiseks ja tegemiseks, huvide konflikti juhtimiseks, raamatupidamislike kannete kontrollimiseks ning sponsorlus- ja ennetustegevuste teostamiseks.
Korruptsioonist teatamine
1. Kõikidest kahtlustest ja sündmustest, mis võivad olla seotud antud programmi sätete rikkumisega, tuleb Ettevõtet teavitada.
2. Punktis 1 nimetatud teated (sh anonüümsed) tuleb esitada kanali kaudu, mida kasutatakse kõrvalekalletest ja intsidentidest teatamiseks: https://pzu.ee/rikkumisest-teavitamine/
3. Keelatud on punktis 1 viidatud isikuid teate esitamise tõttu diskrimineerida.
Korruptsiooniriski piiravad meetmed
1. Äripartnerite ja klientidega lepingute sõlmimisel järgitakse kehtivaid õigusaktide sätteid ning head tava, muu hulgas:
1.1 tuleb järgida ärieetika põhimõtteid, eesmärgiga tagada läbipaistvad ärisuhted;
1.2 vältida tuleb olukordi, mis võivad tunduda sobimatud ning ei ole kooskõlas seadusega.
2. Äripartnerite valimise protsess peab olema läbipaistev. Otsused koostöö kohta äripartneritega peavad põhinema objektiivsetel kriteeriumidel.
3. Hankemenetlus viiakse läbi viisil, mis tagab ausa konkurentsi põhimõtete järgimise.
Korruptsiooniriski piiravad meetmed personalipoliitikas
1. Töötajate värbamine ja tasustamine peab olema läbipaistev ning lähtuma objektiivsetest kriteeriumitest.
2. Personalijuhtimises, sealhulgas värbamisel, tulemuslikkuse hindamisel, edutamisel, ametialasel arengul ja koolitusel on töötajatele tagatud võrdsed võimalused.
3. Boonussüsteem, mida kasutatakse töötajate premeerimiseks, ei või soodustada ebaseaduslikku ega ebaeetilist tegevust.
4. Töötajaid ei tohi karistada altkäemaksu või ergutuse andmisest või vastuvõtmisest keeldumise eest.
Sotsiaalabi ja sponsorlus
1. Annetused, toetused, sihtasutuste, kogukonnakeskuste, ühenduste ja muude üksuste toetamine ning sponsorlustegevus (sh ennetus) toimub kooskõlas kohaldatavate seaduste ja teiste õigusaktidega.
2. Punktis 1 viidatud tegevused talletatakse eesmärgiga vajadusel kontrollida otsustusprotsessi üksikasju.
3. Äritehingu sõlmimise tingimuseks ei või seada huvitatud isikule või kolmandale isikule tasuta hüve andmist.
4. Toetusi, annetusi ja muid sotsiaalabina antavaid hüvesid antakse ainult selleks registreeritud isikutele, sealhulgas heategevusorganisatsioonidele, kooskõlas kehtiva seadusandlusega.
Raamatupidamisarvestus
1. Raamatupidamisarvestust peetakse usaldusväärselt, korrektselt ja kontrollitaval viisil.
2. Rakendatakse meetmeid, et vältida eelkõige järgmist:
2.1 tehingute registreerimist, mis ei kajasta tegelikku olukorda seoses äritegevustega;
2.2 kulude kirjendamist puudulike ja ebaõigete dokumentide alusel;
2.3 saadud dokumentide sisu ja arvutuste heakskiitmist, eirates antud volitusi;
2.4 võltsitud dokumentide kasutamist;
2.5 tegutsemist vastuolus raamatupidamisdokumentide arhiveerimist ja hävitamist käsitlevate kindlaksmääratud reeglite ja tähtaegadega, mis tagaks nende seadusekohase kättesaadavuse.
Huvide konflikt
1. Vältida tuleb mistahes olukordi, millega võib kaasneda huvide konflikt, eelkõige töötamist teistes üksustes ja ettevõtetes, kui sellised ametikohad võivad negatiivselt mõjutada nende hinnangute objektiivsust, otsuste tegemist ja korruptsiooniriski.
PZU on AB "Lietuvos draudimas" Eesti filiaali kaubamärk Eestis. AB "Lietuvos draudimas" on Leedu kahjukindlustusselts, mis kuulub rahvusvahelisse PZU kontserni. Enne kindlustuslepingu sõlmimist tutvuge tingimustega ja vajadusel küsige lisainfot telefonil +372 622 4599.