Katkine esiklaas ohustab autot ja selle juhti
Kümmekond aastat tagasi piisas tuuleklaasi hooldamisel sellest kui autol olid kojamehed vahetatud ning esiklaasil poleks suuremaid mõrasid. Tänapäevastel sõidukitel katab esiklaas arvukaid sensoreid, mis moodustavad omalaadse närvikeskuse. Seega on eriti oluline, et tuuleklaas oleks korras ning selle vahetus teostatud asjatundjate poolt.
Võrreldes tänapäevaseid autosid nende kümne- või enama aasta vanuste eelkäijatega siis peamiseks erinevuseks on kõrgtehnoloogiliste abimeeste hulk. Erinevad süsteemid loevad liiklusmärke, aitavad rida vahetada, parkida, pidurdada ning reguleerida esitulesid ja klaasipuhastajaid. Suur osa nende süsteemide närvikeskusest asub just tuuleklaasi all, mistõttu on ülioluline, et ka tuuleklaas ise oleks heas korras ning radarite-sensorite kohal poleks täkkeid või mõrasid.
Talv on nii auto kerele kui ka tuuleklaasile pikk ja raske aastaaeg ning juba esimene kevadpäike võib nähtavale tuua ohtrad kahjustused. Kõrgtehnoloogilise auto puhul pole esiklaasivahetus enam lihtne protseduur – selleks on vaja spetsiaalset tehnoloogiat ning nii klaasivahetuse käigus kui ka pärast seda kontrollida, et elektroonilised andurid oleks ka töökorras. Vajadusel tuleb need taas kalibreerida ja seadistada kasutades selleks kalleid seadmeid, mida igas töökojas ei leidu.
Kindlustusettevõtte PZU praktika kinnitab, et tehnoloogiate lisandudes on ka klaasikahjude maksumus tõusnud. „Kuna näiteks PZU kaskokindlustus katab ka klaasivahtusejärgset andurite testimist ja kalibreerimist siis loomulikult on ka töömahud kasvanud – sellest tulenevalt ka kulud. Kõige olulisem on siiski see, et auto ohutussüsteemid töötaks laitmatult ka pärast klaasivahetust, sest sellest võib sõltuda sõitjate tervis ja turvalisus,“ ütles PZU kahjukäsitluse sõidukikahjude grupijuht Jaanus Tanne.
Kõige olulisem sensor istub siiski autoroolis ning autojuhi heaolu seisukohast on täketeta tuuleklaas äärmiselt oluline. Isegi väiksemad täkked ja mõrad esiklaasil halvendavad märkimisväärselt nähtavust ning tekitada mittetajutavat, kuid see eest väsitavat peegeldust. Nõnda kurnab katkise tuuleklaasiga sõitmine asjatult autojuhi silmi muutes seega autosõidu tervikuna oluliselt väsitavamaks.
Lisaks andurite töökindlusele ning sõidukijuhi mugavusele on terve tuuleklaas oluline ka auto struktuurse terviklikkuse seisukohast. Kuna esiklaas toestab auto katust siis kaitseb see kokkupõrke või rullumise korral autos reisijaid ning muudab sõiduki kere tervikuna jäigemaks ja vastupidavamaks.
Väiksemate täkete korral pole isegi tarvis vahetada tervet esiklaasi – piisab kiirvisiidist kogenud tegija juurde, kes parandab täkke minutitega ning annab tehtud tööle ka eluaegse garantii. Õigeaegselt parandatud täke ei arene edasi mõraks, mille puhul tuleks juba terve esiklaas vahetada. Nii on võimalik säästa aega ja raha, aga ka loodust, sest täkkeparandusest tekib vaid 3 grammi jäätmeid kuid klaasivahetusega kaasneb vähemalt 8 kilo jäätmeid. „PZU kaskokindlustuse puhul ei kaasne kliendi jaoks ka mingeid täiendavaid kulusid juhul kui täkkeparandus teostatakse klaasikahju partneri juures ning kokkulepitava ootetööna,“ lisas Jaanus Tanne.
PZU on AB "Lietuvos draudimas" Eesti filiaali kaubamärk Eestis. AB "Lietuvos draudimas" on Leedu kahjukindlustusselts, mis kuulub rahvusvahelisse PZU kontserni. Enne kindlustuslepingu sõlmimist tutvuge tingimustega ja vajadusel küsige lisainfot telefonil +372 622 4599.