Kindlustus: autoga tasub järvejäält eemale hoida
Ametlikud jääteed on juba paar nädalat suletud ning Päästeameti andmetel on järvejää kevadilmadega muutunud juba nõnda hapraks, et kalameestel soovitatakse jääle mitte minna. Sama soovitus kehtib ka autojuhtidele, kes nädalavahetusel plaanisid oma võimeid ja autot proovile panna jäätunud siseveekogudel. Olgu põhjuseks lõbujanu või soov oma sõidukit paremini tundma õppida, tasub meeles pidada, et läbi jää vajumist kindlustus ei kata ning ka pühadeks maale minejatel tasub vältida autoga tiigi-, järve-, jõe- või karjäärijääle sõitmist.
PZU Kindlustus on saanud signaale, et paraku proovitakse ka praeguste päevaste plusstemperatuuride tingimustes autoga jää tugevust katsetada ning rõõmuringidest jääl on saamas omamoodi rahvussport. Sageli kasutavad autojuhid siseveekogude jääkatet ka „lõikamiseks“, et jõuda kiiremini sihtpunkti. Milline ka ei oleks jääle sõitmise eesmärk – tasub meeles pidada, et õnnetuse korral ei kaitse sind ükski kindlustus. „Ametlikel jääteedel kindlustus loomulikult kehtib, kuid need on tänaseks juba paar nädalat olnud suletud. Mujal kui ametlikul ning vastavalt märgistatud jääteel autoga veekogul sõitmine kvalifitseerub riskiohtliku tegevusena, mille tagajärjel tekkinud kahjusid kindlustus ei kata,“ ütles PZU kahjukäsitluse sõidukikahjude grupijuht Jaanus Tanne.
Tanne sõnul sõltuvad läbi jää vajumisega kaasnevad kahjud spetsiifilisest olukorrast ning sellest kui palju sõiduk on ise väärt. „Läbi jää vajunud sõidukit keegi taastama ei hakka, seega kahju suurus võrdub auto turuväärtusega. Sellele lisaks on omanik kohustatud kandma päästekulud, et tõsta sõiduk veekogu põhjast välja ning leidma selleks vajalikud abimehed ja –vahendid: tuukrid, kraana, offroad autod või koguni Lennuväe helikopter,“ selgitas Tanne viidates 13 aasta tagusele juhtumile Männiku karjääris, kus auto väljatõstmiseks tuli kasutada lennuväe helikopterit, mille lennutunni hind küündib tuhandetesse eurodesse.
Kui juhtub jääl olema rohkem liiklejaid ning juhtub liiklusõnnetus siis ei tasu kindlustusele loota. Niisiis tasub jääle sõites, olgu lõbusõiduks või sihtotstarbeliselt, arvestada sellega, et kindlustus sind veepiirist kaugemal ei kata. Kui ajavõit või sõidulust kaalub riski ikkagi üles, tasub enne veenduda jää paksuses ning et märgi kohti või mõrasid märgata poleks. Loomulikult tuleb reisijate ohutuse tagamiseks hoida turvavööd sõidu ajal lahti.
PZU on AB "Lietuvos draudimas" Eesti filiaali kaubamärk Eestis. AB "Lietuvos draudimas" on Leedu kahjukindlustusselts, mis kuulub rahvusvahelisse PZU kontserni. Enne kindlustuslepingu sõlmimist tutvuge tingimustega ja vajadusel küsige lisainfot telefonil +372 622 4599.