PZU logo
info

Info:
+372 622 4599

Tallinnas krooniti parimate parkimisoskustega autojuht

Täna toimunud võistlusel valiti Tallinna parim autoparkija. PZU Kindlustuse eestvedamisel toimunud võistluse eesmärk oli tuletada autojuhtidele meelde õigeid parkimisvõtteid, sest valesti parkimisega tekkinud kahjud moodustavad üle kolmandiku liikluskahjudest, teatas PZU.

Rocca al Mare kaubanduskeskuse parklas toimunud parkimisvõistlusel pidid osalejad 25 sekundi jooksul tagurdama võimalikult täpselt kahe sõiduki ja parkimisjoonte vahele. Tallinna parimaks parkijaks kroonit Keit Lamp, kelle tulemus erines vaid 2,5 sentmeetrit ideaalparkimisest. Järgnesid Maarja Peinar-Järve 4 sentmeetri ning Evald Nigul 6,5 sentmeetriga.

Võitjad

(autor: Raul Mee)

PZU Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Jaanus Tanne sõnul näitab liikluskindlustuse juhtumite statistka, et pealtnäha lihtsad parkimismanöövrid põhjustavad liikluses kõige sagedamini probleeme. „Liikluskultuur algab väikestest asjadest. Aga parkimiskohtadel manööverdades kaotavad paljud autojuhid liiklemiseks vajaliku ettenägelikkuse ja valvsuse. Õnneks ei kaasne parkimisõnnetustega reeglina inimvigastusi, küll aga palju materiaalseid kahjusid ning meelehärmi autojuhtdele. Parkimisvõistluse eesmärk on tuletada meelde, kuidas õigest parkida ja tunnustada neid, kes seda  teevad,“ kommenteeris Tanne.

Liikluskindlustuse Fondi andmetel oli eelmisel aastal parkimisega tekitatud kahjujuhtumite arv Eests üle 13 000 ning rahalised kahjud ulatusid üle 10 miljoni euro, mis on viiendik kõigist Eests toimunud liikluskindlustusjuhtumite kahjudest. Sellele lisanduvad veel kaskokindlustuse kahjud. Eest autojuhtde hulgas levinuim parkimisviga on kas parkimiskohale või sealt välja tagurdades otsasõit teisele pargitud sõidukile – see on ligi 48 protsendi parkimisega seotud õnnetuste põhjustaja. Selle manöövri valest sooritamise tagajärjel juhtub Eests keskmiselt 16 liikluskindlustusjuhtumit päevas. Kui lisada sellele ka liikuvale sõidukile otsa tagurdamine, siis on selliste liikluskindlustuse juhtumeid päevas koguni 19.  Eelmise aasta liikluskindlustuse kogukahju selliste parkimisvigade eest oli ligi 6 miljonit eurot. Liikluskindlustuse kindlustusjuhtumite andmed pärinevad Eest liikluskindlustuse registrist, andmed ei sisalda kaskokindlustuse juhtumeid.

Võistlejatele õigeid parkimisvõtteid tutvustanud autokooli Autosõit juhatuse liige ja sõiduinstruktor Indrek Madar ütles tänasel võistlusel, et parkimine on olnud üheks peamiseks liiklusprobleemide põhjustajaks juba 15 aastat. „Parkimine on alat autojuhtdele probleeme tekitanud. Autojuhid ei ole sageli piisavalt ettevaatlikud, ei tunneta piisavalt häst oma auto gabariite ja siis juhtuvadki õnnetused. Selle vastu aitab ainult harjutamine, et saada oma auto- ja roolitunnetus automaatseks,“ rääkis Madar.

Liikluskindlustuse Fondi tarbijahariduse valdkonnajuhi Jaanika Käärsti sõnul on järk-järgult kasvanud kaubanduskeskuste parklates juhtunud parkimisõnnetuste arv. „Kahe viimase aasta jooksul on parklates toimunud liikluskindlustusjuhtumite arv tõusnud 5 protsent. Parklates toimunud juhtumitest on 70 protsent seotud parkimiskohale liikumisega või sealt äraliikumisega, mistõttu parkimiskoha õige laius mõjutab õnnetuse aset leidmise tõenäosust märkimisväärselt. Eelmise aasta  kevadest kehtb uus linnatänavate standard, mis sätestab, et parkimiskohtade laius ohutumaks liiklemiseks peaks olema kaubanduskeskuste parklates 2,7 ning tavaparklates 2,6 meetrit,“ lisas Käärst.

​Võistluse eel näitasid demovoorus oma parkimisoskuseid ka muusikud Stig Rästa ja Silver Laas.

(autor: Raul Mee)

(autor: Raul Mee)

Üritusele panid oma õla alla Rocca al Mare kaubanduskeskus, Hansarent, Liikluskindlustuse Fond ja OÜAutosõit.

Levinumad parkimisvead tuginedes PZU statstkale:

  1. Tagurdades parkimiskohale või –kohalt liikuja otsasõit pargitud sõidukile – ligi 48% parkimisega seotud õnnetustest
  2. Pärissuunas parkimiskohale või –kohalt liikuja otsasõit pargitud sõidukile – ligi 16% parkimisega seotud õnnetustest
  3. Mööduva sõiduki otsasõit pargitud sõidukile – ligi 13% parkimisega seotud õnnetustest
  4. Tagurdades parkimiskohale või –kohalt liikuja kokkupõrge liikuva sõidukiga – ligi 13% parkimisega seotud õnnetustest
  5. Uksega teise sõiduki kahjustamine – ligi 7% parkimisega seotud õnnetustest
  6. Pärissuunas parkimiskohale või –kohalt liikuja kokkupõrge liikuva sõidukiga – ligi 3% parkimisega seotud õnnetustest

PZU on AB "Lietuvos draudimas" Eesti filiaali kaubamärk Eestis. AB "Lietuvos draudimas" on Leedu kahjukindlustusselts, mis kuulub rahvusvahelisse PZU kontserni. Enne kindlustuslepingu sõlmimist tutvuge tingimustega ja vajadusel küsige lisainfot telefonil +372 622 4599.